𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐛𝐨𝐣ą 𝐬𝐢ę 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧?


𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐛𝐨𝐣ą 𝐬𝐢ę 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧? 𝐂𝐳𝐲 𝐢𝐦 𝐰𝐢ę𝐤𝐬𝐳𝐞 𝐝𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞, 𝐭𝐲𝐦 𝐰𝐢ę𝐤𝐬𝐳𝐲 𝐨𝐩ó𝐫 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝 𝐧𝐨𝐰𝐨ś𝐜𝐢𝐚𝐦𝐢? 𝐉𝐚𝐤 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐨𝐧𝐚ć 𝐝𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐨𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐚 𝐝𝐨 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧𝐲 […]

𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐛𝐨𝐣ą 𝐬𝐢ę 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧? 𝐂𝐳𝐲 𝐢𝐦 𝐰𝐢ę𝐤𝐬𝐳𝐞 𝐝𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞, 𝐭𝐲𝐦 𝐰𝐢ę𝐤𝐬𝐳𝐲 𝐨𝐩ó𝐫 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝 𝐧𝐨𝐰𝐨ś𝐜𝐢𝐚𝐦𝐢?
𝐉𝐚𝐤 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐨𝐧𝐚ć 𝐝𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐨𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐚 𝐝𝐨 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧𝐲 𝐥𝐮𝐛 𝐜𝐡𝐨ć𝐛𝐲 𝐭𝐞𝐬𝐭𝐮 𝐧𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐫𝐨𝐳𝐰𝐢ą𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚? 𝐀 𝐦𝐨ż𝐞 𝐭𝐨 𝐰ł𝐚ś𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐫óż𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐫𝐚𝐰𝐝𝐳𝐢𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐚 𝐨𝐝 𝐫𝐞𝐬𝐳𝐭𝐲, ż𝐞 𝐳𝐚𝐰𝐬𝐳𝐞 𝐜𝐡ł𝐨𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐨𝐰𝐨ś𝐜𝐢 𝐢 𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐨𝐢 𝐬𝐢ę 𝐢𝐜𝐡 𝐰𝐲𝐩𝐫ó𝐛𝐨𝐰𝐚ć?
❓𝑱𝒂𝒌𝒂 𝒋𝒆𝒔𝒕 𝑾𝒂𝒔𝒛𝒂 𝒐𝒑𝒊𝒏𝒊𝒂 𝒏𝒂 𝒕𝒆𝒏 𝒕𝒆𝒎𝒂𝒕?
😨😱Czy menedżerowie często boją się zmian, ponieważ obawiają się, że wpłyną one na ich reputację? Menedżerowie boją się korzystać z nowych rozwiązań online, ponieważ chcą mieć nad wszystkim kontrolę. Chcą mieć pewność, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami i nie chcą żadnych niespodzianek.
 

𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐛𝐨𝐣ą 𝐬𝐢ę 𝐳𝐦𝐢𝐚𝐧?

Nie chcą ryzykować swojej reputacji, wdrażając coś nowego i niesprawdzonego – menedżerowie często stronią od ryzyka. Nie chcą również ponosić odpowiedzialności za naprawianie problemu, jeśli coś pójdzie nie tak – menedżerowie lubią rzeczy, które można kontrolować i monitorować.
😲😟😦😧 A może to nie jest tak, że menedżerowie boją się zmian, ale są bardziej konserwatywni, jeśli chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań? Nie chodzi o to, że nie chcą nowych rozwiązań, ale muszą mieć pewność, że dane rozwiązanie będzie działać i zapewni jakiś zwrot z inwestycji.
Menedżerowie muszą być przekonani o korzyściach płynących z zastosowania nowości, zanim je przyjmą, ale jak mają przekonać się jeśli nie chcą spróbować?
 
Zachęcamy więc managerów do sprawdzenia jak działa nowy pomysł na wyszukiwanie hoteli konferencyjnych w Polsce z systemem wysyłki zapytań ofertowych www.hotelkonferencyjny.pl
Tags

Mateusz

Teoretyk i praktyk sztuki hotelarskiej. Urodzony orator i erudyta, lubi statystyki - szczególnie te zielone.