Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję?


Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Wskazówki, którymi podzielę się w tym wpisie, będą przydatne, jeśli przygotowujesz się do swojej pierwszej, […]

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Wskazówki, którymi podzielę się w tym wpisie, będą przydatne, jeśli przygotowujesz się do swojej pierwszej, piątej lub dziesiątej prezentacji. Po wygłoszeniu prezentacji po raz pierwszy, nauczyłem się kilku cennych lekcji i pomyślałem, że niektórym nowym mówcom konferencyjnym mogą się one przydać.

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję?

Kiedy przygotowywałem swoją pierwszą prezentację, wyciągnąłem PowerPointa i zacząłem dodawać slajdy. Kiedy przygotowywałem prezentację po raz drugi, najpierw stworzyłem konspekt. Zaplanuj najpierw swoją prezentację, aby upewnić się, że przekaz brzmi dobrze (slajdami zajmij się później – ważne jest, aby najpierw wyjaśnić przekaz).    

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Przewiduj prawdopodobne pytania dotyczące Twoich badań i przygotuj odpowiedzi przed wysłaniem prezentacji. Po rozważeniu tych pytań dostosuj wygląd prezentacji tak, aby odzwierciedlał Twoje odpowiedzi i miał jak największy wpływ na odbiorców. Zanim zaczniesz przygotowywać prezentację, zastanów się, kim będą Twoi słuchacze, jakie są ich zainteresowania, poziom doświadczenia i czego oczekują od Twojej prezentacji.    

Należy dobrze znać prezentowany materiał (a jeśli prezentacja dotyczy prowadzonych badań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znamy już potrzebny materiał) i umieć przewidzieć niektóre pytania lub krytykę, jakie mogą paść ze strony słuchaczy. Każdy pomysł, który jest nowy dla odbiorców, powinien być po prostu przedstawiony z dowodami potwierdzającymi lub przykładami, aby ułatwić zrozumienie.    

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Zastanów się nad kolejnością elementów, które ktoś musi opisać publiczności tak, aby ją zrozumiała. Pomyśl o dobrych, ale krótkich odpowiedziach, przygotowując swoje wystąpienie. Bądź przygotowany, przećwicz prezentację kilka razy, a odniesiesz sukces.     

Są to umiejętności, których można się nauczyć; podczas gdy niektórzy ludzie są naturalnie utalentowanymi mówcami, Ty możesz się rozwijać i trenować, aby lepiej prezentować swoją pracę i pomysły. Twoja zdolność do mówienia w sposób pewny i skuteczny będzie kluczową umiejętnością w Twoim rozwoju zawodowym. Jedną z najważniejszych umiejętności, jakich możesz się nauczyć jako początkujący naukowiec, jest to, jak skutecznie wygłosić mowę, wykład lub prezentację przed publicznością. Istnieje wiele źródeł, które pomogą Ci napisać pracę konferencyjną, ale te wskazówki zawarte w poniższej liście kontrolnej prezentacji pozwolą Ci dobrze zacząć.    

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Praktyka w niektórych częściach prezentacji jest niezbędna, aby zapewnić sukces, podczas gdy improwizacja w innych miejscach może być również pomocna, aby zaangażować publiczność.     

Nie zapomnij o umieszczeniu na każdym slajdzie swojej prezentacji konferencyjnej wspaniałych zdjęć, które zilustrują jej treść i sprawią, że przekaz będzie zabawny. Postępuj zgodnie z powyższymi podstawowymi wskazówkami, a stworzysz skuteczną prezentację konferencyjną z silnym projektem wizualnym. Jeśli dobierzesz odpowiednie elementy wizualne do swojej prezentacji, publiczność natychmiast rozpozna cel i znaczenie slajdów.    

Jeśli  Twoja prezentacja musi zawierać slajdy, przygotuj je po napisaniu swojego wystąpienia. Może się okazać, że wizualizacje nie wzmocnią Twojej prezentacji. Jeżeli prowadzisz prezentację, która wymaga dużej ilości tekstu umieść obrazy między nudnymi częściami, aby ludzie nie zasnęli.    

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Twoja publiczność będzie oglądać prezentację z daleka, więc używaj dużych czcionek i jak najmniej tekstu na slajdach. Nie należy umieszczać prezentacji na slajdach ani czytać z nich. Aby skutecznie nawiązać kontakt z publicznością, slajdy prezentacyjne należy stosować w połączeniu z innymi wskazówkami wymienionymi w tym artykule.    

Pomoże to Twojej publiczności pozostać skupioną, pozwoli jej zapamiętać główne punkty, a z kolei Tobie pozwoli przedstawić skuteczną i angażującą prezentację. W ten sposób można odwrócić uwagę od zwykłej prezentacji, aby zaangażować publiczność i przekazać jej swoje przesłanie. Nie siedź na widowni z ogólną, nudną prezentacją, zamiast tego spróbuj skupić się na swoich unikalnych pomysłach i pozwól innym uczestnikom konferencji zobaczyć swój entuzjazm i zaangażowanie w temat.    

Jednym z najprostszych sposobów na wyróżnienie się na konferencji naukowej jest wygłoszenie świetnej prezentacji. Prezentacje konferencyjne stanowią doskonałą okazję do przekazania informacji o swoich badaniach dużej i zaangażowanej publiczności, uzyskania informacji zwrotnej na temat swojej pracy, uczenia się od innych prelegentów oraz poszerzenia swojej sieci zawodowej. Przemawianie na konferencji naukowej będzie się różnić od przemawiania na konferencji nieakademickiej.    

Jak przygotować ciekawą prezentację na konferencję? Nie powinieneś rozpoczynać sesji, nie wiedząc dokładnie, jak długa jest twoja prezentacja lub który slajd jest gdzie. Aby to osiągnąć, należy jak najczęściej ćwiczyć swoje prezentacje. Proste zadanie pomoże słuchaczom skupić się na prezentacji i wsłuchać się w to, co chcesz powiedzieć.    

Przede wszystkim należy spróbować się zrelaksować, dzięki temu prezentacja będzie bardziej płynna i naturalna, co z pewnością zostanie docenione przez słuchaczy. Kiedy zapanujesz nad nerwami, Twoja prezentacja stanie się bardziej wciągająca dla Ciebie i bardziej angażująca dla Twoich słuchaczy. Jako prezenter, oglądanie morza strasznie znudzonych twarzy tylko sprawi, że będziesz bardziej nerwowy, będziesz mówił szybciej i starał się jak najszybciej zakończyć prezentację, co nie pomoże Ci skutecznie przekazać swojego przekazu.    

Tags

Mateusz

Teoretyk i praktyk sztuki hotelarskiej. Urodzony orator i erudyta, lubi statystyki - szczególnie te zielone.