Doba hotelowa


Co to jest doba hotelowa? Na dobę hotelową rezerwuje się pokój hotelowy. Ale doba hotelowa, to nie to samo co […]

Co to jest doba hotelowa? Na dobę hotelową rezerwuje się pokój hotelowy. Ale doba hotelowa, to nie to samo co doba rozumiana jako 24 godziny. Doba hotelowa dotyczy zarówno gości indywidualnych, jak i uczestników szkoleń, konferencji i innych zorganizowanych wydarzeń biznesowych. 

Za dobę hotelową uważa się okres pomiędzy zameldowaniem i wymeldowaniem w hotelu. W zależności od hotelu trwa ona zazwyczaj od godziny 14.00 do 12.00 dnia następnego. Często spotykane są także inne wersje godzinowe: 15.00-11.00, a nawet 16.00-11.00. Doba hotelowa nie powinna być krótsza niż 20 godzin. Nie jest to oczywiście regulowane żadnymi przepisami prawnymi, lecz raczej wewnętrzną polityką hotelu i dobrą praktyką.

Dlatego warto przed złożeniem rezerwacji zapytać o godziny trwania doby hotelowej w hotelu, czyli o godziny zameldowania i wymeldowania. 

Doba hotelowa

Doba hotelowa

Doba hotelowa to okres czasu, w którym można korzystać ze wszystkich udogodnień i atrakcji hotelu. Możemy więc np. pójść na basen lub skorzystać z sauny, a wszystkie te udogodnienia są często wliczone w cenę pokoju.

Ponieważ po naszym wyjeździe do pokoju musi wejść houskeeping, czyli ekipa sprzątająca, aby przygotować go na przyjazd kolejnych gości, godzina, o której opuszczamy pokój hotelowy recepcja bardzo skrupulatnie pilnuje zakończenia dobry hotelowej, a regulaminach wielu hoteli są sowite kary za samowolne przedłużenie dobry hotelowej. 

Jednak doba hotelowa nie oznacza braku odstępstw od reguły. Wszystko zależy od polityki hotelu, czy przebywamy w hotelu podczas wysokiego czy niskiego sezonu, co wiąże się z małym lub wysokim obłożeniem pokojów hotelowych, a nawet od tego w jaki dzień tygodnia jesteśmy w hotelu. Jeśli chcecie zameldować się w hotelu przed rozpoczęciem dobry hotelowej lub wymeldować jej zakończeniu często wystarczy poinformować o tym jak najszybciej recepcję hotelu lub swojego opiekuna z działu sprzedaży hotelu.

Zwykle personel hotelu chętnie dostosowuje się do nietypowych życzeń klientów, więc jeśli zostanie o tym poinformowany z wyprzedzeniem, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby jak najszybciej przygotować pokój, jeśli tylko będą takie możliwości.

Ceny za przedłużenie doby są różne i oczywiście zależą od polityki hotelu. Przedłużenie dobry o godzinę lub dwie zwykle można wynegocjować za darmo. Dłuższe pobyty mogą już słono kosztować, nawet połowę stawki za pokój. Zwykle przedłużenie doby hotelowej po godzinie 20:00 podlega pełnej opłacie za jedną dobę hotelową.

Jeśli uda nam się przedłużyć dobę hotelową o kilka godzin, nie musi to jednak oznaczać, że będziemy mogli korzystać z dodatkowych atrakcji hotelowych za darmo. Za korzystanie z basenu, sauny czy innych dodatkowych atrakcji po godzinie zakończenia doby hotelowej zazwyczaj trzeba zapłacić.

Organizując pobyt w hotelu zawsze należy brać pod uwagę dobę hotelową. Jeśli przyjeżdżasz późno w nocy, upewnij się, że nie jesteś zmuszony czekać w holu hotelowym wielu godzin na rozpoczęcie swojej doby hotelowej. Lepiej jest wykupić pobyt z jednodniowym  wyprzedzeniem i „nadpłacić” kilka godzin, kiedy nie będziesz z niego korzystał, niż tracić czas na szukanie miejsca na nocleg po długiej podróży.

Podsumowując. Chcąc przedłużyć dobę hotelową należy udać się do recepcji hotelu, wyjaśnić okoliczności i poprosić o przedłużenie doby hotelowej lub o dodatkowy dzień pobytu. W regulaminie hotelu zawsze znajduje się wyraźny paragraf określający takie sytuacje; jeżeli hotel nie jest pełny lub nowi goście nie czekają na nasz wyjazd, zazwyczaj nie ma problemu. Ważne jest, aby uprzedzić o tym obsługę, ponieważ koszt przedłużenia doby hotelowej o kilka godzin jest z reguły niższy niż kara za nieopuszczenie pokoju w ustalonym terminie.

Czasami może zdarzyć się, że jeśli chcemy pozostać w hotelu przez kolejną dobę po dokonaniu rezerwacji, będziemy musieli opuścić już zajęty pokój i przenieść się do innego nawet niższego lub wyższego standardem pokoju. 

Wysyłając bezpłatne zapytanie ofertowe na konferencję, szkolenie czy pobyt firmowy z naszej bezpłatnej wyszukiwarki hoteli konferencyjnych www.hotelkonferencyjny.pl powinieneś więc zawrzeć w jego treści pytanie o godziny zameldowania i wymeldowania, czyli o dobę hotelową. 

Tags
Mateusz Mateyka

Mateusz

Teoretyk i praktyk sztuki hotelarskiej. Urodzony orator i erudyta, lubi statystyki - szczególnie te zielone.