Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć?


Jeśli konferencje lub szkolenia mają wpływać pozytywnie na naszą organizacje powinniśmy mieć narzędzia do obiektywnego sprawdzenia przyswojenia materiału, zrozumienia tematu.

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć?

Efektywność szkolenia lub konferencji

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć? Zaliczyć, zobaczyć, zapomnieć?

Oczywiście, że nie. Treści przekazane na konferencji czy szkoleniu są ważne. Ale równie ważne jest to co zostanie w głowach uczestników po ich zakończeniu. Dlatego tak ważne jest utrwalenie tej wiedzy i sprawdzenie, po jakimś czasie, ile z niej faktycznie zostało w głowach uczestników konferencji lub szkolenia.

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć? Sprawdzam.

Taki „sprawdzian” wiedzy będzie miał dwie korzyści. Utrwali wiedzę przekazana na konferencji i szkoleniu. To ważne jeśli pracodawca pokrył koszty udziału pracownika w konferencji lub szkoleniu. Przełożony będzie miał pewność, że warto inwestować w takie przedsięwzięcia jak konferencje lub szkolenia oraz, że warto inwestować w swoich podwładnych. Druga korzyść, to sprawdzenie fachowości, umiejętności prelegentów konferencji, trenerów szkoleń.

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć? Po szkoleniowa kontrola wiedzy.

Więc opłaca się to robić. Jeżeli organizujemy i opłacamy szkolenie sami, sami zatrudniamy trenera na szkolenie, to w umowie z trenerem możemy zamieścić obowiązek poszkoleniowej kontroli wiedzy. Niech trener zaproponuje nam formę takiego sprawdzianu. Nie powinien żądać za to dodatkowego wynagrodzenia, a my zwiększymy szanse powodzenia i niejako przymusimy uczestników szkolenia do nauki gwarantując sobie, że poświęcony czas i pieniądze nie poszły na marne.

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć? Kontrola przyswojonej wiedzy.

Jeżeli wysyłamy pracowników na zewnętrze konferencje i szkolenia możemy negocjować z organizatorami takich konferencji i szkoleń zapewnienie narzędzi kontroli tego za co zapłaciliśmy po zakończeniu uczestnictwa pracowników w takich konferencjach czy szkoleniach. To tylko nam się opłaci, trudno doszukać się tutaj wad takiego pomysłu. Tym bardziej, że i w tym przypadku nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Takie działania możemy wynegocjować po prostu w ramach zgody na udział pracowników w konferencji czy szkoleniu.

Czy konferencja lub szkolenie kończą się w ostatnim dniu zajęć? Metoda kontroli wiedzy.

Co jeszcze jest ważne. Ważne, żeby metody kontroli wiedzy po zakończonym szkoleniu lub konferencji były jak najbardziej obiektywne. Narzędzia, które zaproponują nam trenerzy musza dać nam gwarancję, że trener nie wpływa na wyniki takich testów kontrolnych, a same wyniki dają nam rzeczywisty pogląd na wiedzę uczestników konferencji czy szkolenia zaprezentowaną im podczas uczestnictwa w konferencji czy szkoleniu.

Mateusz Mateyka

Mateusz

Teoretyk i praktyk sztuki hotelarskiej. Urodzony orator i erudyta, lubi statystyki - szczególnie te zielone.